Magazín

Blog

Mega reportáž: Portrét v přirozeném světle Honzou Tichým a Sony

Nikola UlrichováAktualizováno: 25. 10. 2021 v 8:19 • Rubrika: Blog

Mega reportáž: Portrét v přirozeném světle Honzou Tichým a Sony

Říjen jsme zasvětili podzimním Sony Alpha dnům. Kromě akčních nabídek a testování techniky značky Sony jsme uspořádali několik workshopů, které se točily kolem portrétního focení. Především pátky a soboty jste se mohli potkávat třeba s fotografem a ambasadorem značky Janem Tichým a modelkou. Úkolem bylo vyfotit dokonalý portrét.

Obsah

Technika Sony v akci 

Je deset minut do začátku pražského workshopu a účastníci obklopují Sony stánek s technikou. Někteří přišli vyzkoušet těla fotoaparátů, jiní pouze nějaký objektiv. „Fotím především pro zábavu a zaměřuji se spíše na krajinu. Na tento kurz jsem přišla hlavně z důvodu možnosti zapůjčit si a vyzkoušet fototechniku. Lákal mě objektiv Sony FE 14 mm f/1,8 GM, u kterého jsem předtím váhala o koupi,” vysvětluje svou účast Daniela. 

Účastníci se poté dozvídají od lektora Honzi Tichého základní informace o kurzu a pokračují na různá místa nedaleko pražské prodejny, aby si vyzkoušeli vyfotit dokonalý portrét modelky a maximálně k tomu využili přirozené světlo. „Rád se potkávám s lidmi s podobným ‚fotografickým postižením,‘ inspiruji je a nasměrovávám. Vůbec nejradši ale sleduji jejich pokrok,” vysvětluje Honza Tichý, co ho na roli lektora baví. 

Workshop portrét | Megapixel
Foto: Jan Tichý

Využití přirozeného světla v exteriéru

Nejdříve pár fotek vyfotí Honza, vysvětluje nejen základy focení, ale účastníkům doporučuje, jak využít například odrážení světla od budov atd. Poté se do focení pouští i skupina účastníků. Své fotky mohou s lektorem průběžně konzultovat. 

Počasí se na workshop opravdu vydařilo a účastníci si tak užívali pořizování snímků převážně při svitu slunce. „Kurz naprosto splnil mé očekávání. Půjčila jsem si foťák podobný tomu, který si plánuji pořídit a k tomu jsem si mohla vyzkoušet i objektiv. Modelka byla příjemná a Honza Tichý skvělý. Vyšlo i počasí, takže není co vytknout,” hodnotí workshop účastnice Tereza. 

Focení modelky v přirozeném světle | Megapixel
Foto: Jan Tichý

Kdyby si fotograf Honza Tichý musel vybrat mezi focením v exteriéru nebo interiéru, zvolí první variantu: „Obojí má něco do sebe, v interiéru má člověk víc věcí pod kontrolou, a to se někdy může dost hodit. Ale u mě asi vítězí právě ta nejistota a určitá náhoda exteriéru, kdy člověk nemá úplnou kontrolu nad tím, jak vše dopadne,” říká. Během workshopu ale účastníci netráví čas pouze na jedné lokaci, ale přesuvají se, aby si vyzkoušeli také práci s jinými prostředím a světlem. „V poměrně krátkém čase jsme prošli spoustu různých lokací, kde měl každý dostatek prostoru a času si techniku vyzkoušet. Jan Tichý je skvělý lektor, který zvládá v jeden okamžik práci s modelem, přípravu lokace, učení lidí a především nastavení techniky. Člověk má ale hlavně možnost fotit scény (modely/prostředí), které zná např. z Pinterestu/YouTube, aniž by to musel celé vymyslet, zorganizovat, nastavit a odnosit,"  říká účastník Jiří Novák.

Motivace a doporučení

Jelikož jeden z workshopů končil již za tmy, účastníci si vyzkoušeli také fotografování v exteriéru s použitím světel. Honza průběžně odpovídal na zvídavé otázky nejen ohledně nastavení fotoaparátů. „Z modelky i lektora jsem byla nadšená, fotili jsme na dobrých lokacích, poprali jsme se s barevným pozadím a workshop mě namotivoval. Dostala jsem spoustu doporučení, Honza zodpověděl všechny moje otázky a jsem ráda, že jsem mohla pořídit portréty i půjčeným objektivem Sony FE 90 mm f/2,8 Macro G OSS, kterým jsem si nebyla jistá. Fotím hlavně krajinu, ale i tak pro mě byl workshop přínosný,” dodává účastnice Daniela. 


Foto: Daniela Odnohová

Honza Tichý přiznává, že ho velmi mile překvapuje, když někdo procestuje celou republiku, aby se mohl workshopu zúčastnit. „Vedl jsem stovky kurzů jako lektor, ale na žádném jsem jako účastník nebyl. Na druhou stranu se na každém kurzu i jako lektor něčemu novému přiučím,” říká. 


Foto: Jan Tichý

Ještě bude Ostrava

Další příležitostí tak bude pokračování Sony Alpha dní v Ostravě 22. a 23. října, kde Honza Tichý kromě klasického workshopu Portrétu modelky v přirozeném světle vezme účastníky a modelku také do industriálního prostředí Dolních Vítkovic. Těšíme se na všechny, kteří si nejen tyto workshopy nenechají ujít. Párové focení s Janem Zavadilem bude totiž stát také za to!

Portrét | Megapixel
Foto: Jan Tichý

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.